Uzm. Dr.Sadi Kemal Alim Arslan Diyaliz Hekimleri Derneği Başkanı
hidir.arslan@saglik.gov.tr
Böbrek yetmezliği hatırlatma -1 Böbrek Yetmezliği Yaygın nedenleri
08/01/2021

Böbrek yetmezliğinde böbrekler, kandan yeterli atık ürünü süzme, vücudun tuz ve su dengesini düzenleme yeteneklerini kaybeder. Sonunda böbrekler idrar üretimini yavaşlatır veya idrar üretimini tamamen durdurur. Atık ürünler ve su vücutta birikir.

Böbrek yetmezliği, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden komplikasyonlara yol açabilir. Akciğerlerde fazla sıvı birikebilir ve kan kimyasındaki aşırı değişiklikler kalbin ve beynin işlevini etkileyebilir. Üç genel böbrek yetmezliği kategorisi vardır (böbrek yetmezliği olarak da adlandırılır).

Akut böbrek hasarı (akut böbrek yetmezliği) - Aşağıdakilerden birine neden olan ani bir hastalık, bir ilaç, bir toksin veya tıbbi bir durum nedeniyle böbrek fonksiyonu durur veya aniden azalır,

Kan basıncında ciddi bir düşüş veya böbreklere normal kan akışında büyük bir ameliyat sırasında meydana gelebilecek bir kesinti, şiddetli yanıklar ile yanmış deriden sıvı kaybı, büyük kanama (kanama) veya kalp fonksiyonunu ciddi şekilde etkileyen bir kalp krizi.

Böbreklerdeki iltihaplanma, toksik kimyasal zararlar, ilaçlar, bilgisayarlı tomografi (BT) taramaları için kullanılan kontrast boya maddeler,  anjiyogramlar vb, böbrek hücrelerine glomerullere(böbreklerin filtreleme birimlerine) doğrudan hasar veren radyasyon veya enfeksiyonlar.

Böbrek taşları, mesane tümörleri veya prostat büyümesi gibi böbrek dışındaki idrar yolu tıkanıklıkları nedeniyle ortaya çıkabilen böbrekten idrar akışının engellenmesi.

Kronik böbrek hastalığı (kronik böbrek yetmezliği) - Böbrek fonksiyonu, genellikle yıllar içinde kademeli olarak azalır. Genellikle diyabet, kontrolsüz yüksek tansiyon veya kronik böbrek iltihabı (nefrit) gibi hastalıklardan kaynaklanır. Kronik böbrek yetmezliği, belirli toksinlere veya ilaçlara uzun süreli maruz kalma nedeniyle de ortaya çıkabilir. Bazı kronik böbrek yetmezliği türleri ailelerde görülür, bu nedenle doktorunuz size aile üyelerinin tıbbi sorunlarını soracaktır.

Son dönem böbrek hastalığı - Buna son dönem böbrek yetmezliği de denir. Bu, böbrek fonksiyonu, diyaliz tedavileri başlamazsa kişi ölecek kadar kötüleştiğinde ortaya çıkar. Bu genellikle uzun süredir devam eden kronik böbrek hastalığının sonucudur, ancak bazen akut böbrek yetmezliğini de takip eder.

Belirtiler böbrek yetmezliğinin türüne göre değişiklik gösterir.

-Akut böbrek hasarı (akut böbrek yetmezliği)

-Kronik böbrek hastalığı

-Son dönem böbrek yetmezliği

Not: Bu yazı seri olarak devam edecek

 278 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Böbrek Yetmezliği Hastalarımıza Hatırlatma -2 - 08/02/2021
İdrar miktarında azalma, tuz ve su yüklenmesinden kaynaklanan şişlik (ödem, yüksek tansiyon, mide bulantısı, kusma vb. Atık ürünlerin beyin fonksiyonu üzerindeki toksik etkilerinin neden olduğu halsizlik, uyuşukluk...
MEVLANA, MESNEVİSİ VE AHLAK ÖĞRETİSİ KİME LAZIM? - 16/10/2020
Mesnevi doğu klasik edebiyatında , şiir tarzlarından birinin adıdır.
BÖBREK YETMEZLİĞİ, RAKAMLAR, ÖLÜMLER, HİZMET BAHANE TİCARET ŞAHANE - 06/08/2020
Her hasta insanımızın yaşamı biriciktir ve değerlidir, her hasta ölümünün gerçek nedenleri ile izah edilebilir olması gerekir.
SALGIN GÜNLERİNDE DİYALİZ - 09/07/2020
Değerli arkadaşlar, pek çok can alıcı konumuz var, fakat ben ilk yazımda Covid-19 salgını sürecini hatırlatmak ve bazı kahramanları anmak, kahramanlıkları hatırlatmak istedim.