Organ Nakli Sonrası Karşılaşabileceğiniz Genel Sağlık Sorunları

Sorunlar sinir bozucu ve yaşamı tehdit edecek boyutlara varabilir. İşte organ nakli sonrası karşılaşabileceğiniz sorunlarla ilgili birkaç örnek.

  • Yüksek kolesterol. Yüksek kolesterolün kendi başına belirtisi olmamasına rağmen yine de tehlikelidir. Kolesterol damarlarınızı tıkayarak, yeni organınızın ve sonuç olarak kalbinizin zarar görmesine yol açabilir. Bir organ nakli sonrası bağışıklık sisteminizin yeni organa vereceği tepkileri kontrol etmek için kullanılan ilaçlardan bazılarının oldukça önemli yan etkileri olduğu bilinen bir gerçektir.

 • Yüksek tansiyon. Yine, ilaçlara bağlı olarak kan basıncı değerleriniz kötüye gidebilir ve yüksek tansiyon sorunu yaşayabilirsiniz. Ciddi durumlarda doktorunuza danışarak ilaçlarınızı yavaş yavaş azaltmanız yerinde bir davranış olabilir. Ayrıca, bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Böyle durumlarda sağlıklı beslenmeye ve düzenli egzersiz yapmaya dikkat edin.

 • Sindirim sistemi sorunları. Bu kullanılan kortizonların oldukça sık görülen bir yan etkisidir. Doktorunuzun reçetelerinizi tekrar gözden geçirmesi size bu konuda yardımcı olabilir. Midenizin tahriş olmasını engelleyebilecek önlemler almaya özen gösterin. Tahrişi azaltmak için ilaçlarınızı yemeklerle birlikte almanız, alkol ve kafein içeren içeceklerin kullanımını azaltmanız ya da kesmeniz size bu konuda yardımcı olacak yöntemlerden bazılarıdır.

 • Gut (damla hastalığı). Kanda ürik asit birikimine bağlı olarak gut hastalığı oluşabilir ve bazı eklemlerde ağrılı bir iltihaba neden olabilir. Bu hastalığın oluşumu organ nakli sonrasında kullanılan ilaçların bağışıklık sisteminizi baskılamasından kaynaklanıyor olabilir. Tedavi yöntemi sahip olduğunuz kişisel özelliklere göre değişiklik gösterecektir. Bu durumu kontrol altına alabilmeniz için doktorunuza danışarak gerekli kontrollerden geçtikten sonra kullandığınız bazı ilaçları değiştirmeniz mümkün olabilir.

 • Sıkıntı ve depresyon. Bir organ nakli ameliyatı geçiren kişiler bu süreç içerisinde birçok sinir gerici ve korkutucu deneyim yaşarlar. Hayatı tehdit eden bir hastalıkla baş etmek zorunda olmak, nakil için beklemek, ciddi bir ameliyat sonrası iyileşme ve tekrar hayata adapte olabilme süreci bahsi geçen deneyimlerden bazılarıdır. Bu şartlar altında birçok kişide sıkıntılı ruh hali ve depresyon gelişmesi şaşırtıcı değildir. İlaçlar kişileri kötü yönde etkileyebilir ve ruh hallerinde tutarsız değişimlere neden olabilir. Fakat bu gelişmeleri asla normalmiş gibi kabul etmeyin, yardım alın. Eğer acı çekmenize neden olacak bir sebep yoksa organ naklinizi gerçekleştirecek ekiple konuşun.

 • Cinsel sorunlar. Organ nakli operasyonu geçirmiş kişilerde, cinsel dürtü azalması veya fonksiyon kaybı şeklinde bazı cinsel sorunlar gelişebilir. Bu belirtiler sağlık sorunlarınızın üzerinizde yarattığı stresten, kullandığınız ilaçlardan ya da her ikisinin birleşiminden kaynaklanıyor olabilir. Bunun utanç verici olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Yardım alın. Utanılacak bir şey yok. Böyle sorunları çözmek ancak doktorunuzdan alacağınız yardımla mümkün olabilir.

 • İstenmeyen tüyler. Bu sorunun çözümü bellidir: Tıraş, ağda ya da eczanelerde bulabileceğiniz tüy dökücü ürünleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

 

 

 

  
639 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın