Erdinç Üçkaya
Herkese Merhaba
20/02/2017


 

Uzun bir ardan sonra tekrar merhaba arkadaşlar.

03-09 Kasım Organ Bağış haftası nedeniyle TCDD İstanbul bölge Müdürlüğünün de katkılarıyla diyaliz hastalığını bizzat yaşayarak acısını çeken ve organ bekleyen arkadaşlarımızla, Pendik – Arifiye -Adapazarı istikametinde Tren yolcularına yönelik organ bağışının önemine vurgu yapmak için çalışmalarda bulunduk.

 

ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR sloganıyla farkındalık oluşturmak, organ naklinin insan hayatındaki etkisi, bir kornea nakli sonrası dünyaya ve hayata yeniden bakışı, bir böbrek nakli sonrası insanlarımızın minimum haftada 3 defa girdikleri diyaliz makinelerinden kurtarıp, özellikle böbrek, karaciğer ve kornea nakli ile yeniden hayata bağlanmalarını ve hayatı daha kaliteli yaşamalarını amaçladık"

 

Hem kalp hem de diyaliz hastası olarak,bizim hasta grubunun tedavisi sadece organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklardır.Tüm dünyada olduğu gibi, ülkemizin de önemli sağlık sorunlarından biridir. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir sure içinde maalesef kaybetmektedirler.

 

Bugün Ülkemizde 60.237 kronik böbrek yetmezliği hastası diyaliz cihazlarına bağlı olarak bir gün böbrek nakli olabilmek umuduyla yaşamını sürdürmeye çalışmakta olup, 22146 böbrek nakli, 2934 kornea nakli, 2223 karaciğer nakil, 623 kalp nakli, 265 pankreas nakli, 51 akciğer nakli bekleyen hasta bulunmaktadır.

 

Günümüzde canlı donörden yapılan organ nakilleri böbrek ve karaciğer için rutin bir uygulama halini almıştır.
Ancak kalp, akciğer gibi bazı organların canlı donörlerden naklinin mümkün olmadığı ve bu organları bekleyen hastaların tek şansının beyin ölümünden sonra yapılan organ bağışları olduğu gerçeği asla unutulmamalıdır.

 

Adapazarı istikametinde tren yolculuğumuz esnasında yaptığımız çalışmaların olumlu tepkilerini gördüm, ki bu çalışmaların daha fazla yapılması zarureti olduğuna da şahit oldum.

Çalışmalarımız esnasında cep telefonlarıyla zaman geçiren, oyun oynayan genç yolcular varken, dikkatlerini çekmeyi başardık.

Telefonlarını bırakarak bizlere yönelmeye başladıklarını, anlatılanların ilgilerini çekmeye başlamış olduğunu ve peşi sıra organ nakliyle ilgili merak ettikleri soruları sormaya başladıklarına da tanık oldum.

 

Anladım ki halkımız duyarsız değil halk devasa  ve milyarlarca dolar ekonomik götürüsü olan bu hastalık hakkında bilgi sahibi değil hepsi bu.. Organ bağış ile ilgili çalışan tüm sivil toplum örgütlerine ve ilgili Devlet  Kurumlarına Sağlık Bakanlığına,Calışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına Aile ve  Sosyal Politikalar Bakanlığına, Diyanet İşleri Başkanlığına çok görevler düşmektedir.

 

Maide Suresi’nin 32. ayeti:

“Kim bir kimseye hayat verirse, o sanki bütün insanlara hayat vermiş gibi olur.”Kalın sağlıcakla

 

Ne dedik;
ORGAN BAĞIŞI HAYAT KURTARIR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 1583 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Bana olmaz deme - 16/01/2016
Diyaliz nedir, neye yarar hiç bir bilgimde, ilgimde yoktu ama ,kafamın bir kenarında yerleşmişti.
Bana olmaz deme - 16/01/2016
Diyaliz nedir, neye yarar hiç bir bilgimde, ilgimde yoktu ama ,kafamın bir kenarında yerleşmişti.