Kemal Narçın
Yeni Hayat
06/05/2016

Merhaba, Sevgili Bir Yudum Gazetesi Okurları  bu sayıda bana ayrılan köşemde paylaşımımı Bursa'dan yazıyorum.

 

45 yılı aşkın süredir İstanbul da yaşıyorum.25 yılımı sağlıklı yaşadım.20 yıldan beridir kronik böbrek yetmezliği hastalığımdan dolayı diyaliz tedavisi görüyorum.

Diyaliz sürecimin başlangıç yıllarında diyalizde yaşanılan sorun ve sıkıntıları bende yaşıyor ve şahit oluyordum.
Hastaların sorunlarını görünce bu sıkıntıları çözme adına aynı düşünceye sahip olduğumuz ve benden bir süre önce diyaliz hayatına başlamış olan ve halen BÖHAK yönetim kurulu başkanlığını yapan A.Vahap ACAR ın liderliğinde ve bizimle aynı hastalığı yaşayan şu an kimi aramızdan ayrılmış olup kimisi halen hayatına devam eden ve de kimisi de 1999 yılında kurduğumuz ve halen BÖHAK ta aktif görevde bulunan arkadaşlarıma da ayrıca şükranlarımı belirtiyorum..

Yıllarca hasta sorunlarını ve hastaların yaşamış olduğu sıkıntıları gidermek için mücadele ettik.
Yetkili kurumlar ve kuruluşlarla görüşmelerde ve müzakerelerde bulunarak diyaliz hastalarının sosyal, psikolojik ve sağlık sorunlarında asgariye indirmek için mücadele ettik.

 

Bu mücadele de dernek kurucu arkadaşlar ve sonradan aramıza katılan ve yine bizimle aynı sağlık sorununu yaşayan isimlerini satırlara dökeceğim arkadaşlarımdan derneğin beyni görevini yapan Fatih ARICI, derneğin web sitesi kurucusu ve gazetemizin dizayn işini yapan bizim hastalığımızı yaşamadığı halde gönül bağı ile bize bağlı bulunan Mustafa ÇATIKKAŞ yine derneğimizin yönetiminde aktif görev alan Cevdet KARASU , Salih KARAGÖZ, Erdinç ÜÇKAYA, Kenan AKTAŞ, Bekir AYDIN,Şener Yahşi  ve  Dernek yöneticiliği yapmış olup şuaan aramızda olmayan merhum arkadaşlarımızı ve yıllar boyunca aramıza katılıp aktif görev alan sorunlarımızı gidermeye yardımcı olan tüm arkadaşlarımıza da sükranlarımı iletiyorum.

 

Diyaliz Hastalarının kanuni ve sosyal haklarını kendilerine yayın organımızda , bireysel görüşmelerle ve konusunda uzman hekimler, psikologlar ve devlet kurumu yetkilileri aracılığıyla paneller , toplantılar ve tiyatro gösterileri ile anlatmaya çalıştık.

 

Diyaliz camiasında diyaliz hastalarının da var olduğunu ve insanca yaşamaya haklarının olduğunu kabul ettirdik.
Diyaliz hastalarına çeşitli tatil yörelerinde ücretsiz tatil yapma olanağı sağlamak için çeşitli tatil yörelerindeki diyaliz merkezleriyle görüşerek hastaların aileleri ile birlikte  ücretsiz tatil yapma olanağı sağladık.

 

Ülkemizin kanayan yarası olan organ naklini , ülke gündemine yerleştirerek organ bağısını arttırmak ve hastanelerde organ nakli için istenen ücretlerin kaldırılması ve organ naklinin ücretsiz yapılması için kurumlar nezdinde girişimlerde bulunarak organ naklinin kadavradan ve canlıdan ücretsiz yapılması için büyük mücadelelerde bulunarak ücretsiz olmasını sağlamak için katkıda bulunduk ve şu an ülkemizde canlıdan ve kadavradan tüm organ nakilleri hiçbir sağlık kuruluşunda ücret alınmadan yapılmaktadır.

 

Diyaliz merkezlerinin yaşamakta olduğu ekonomik sorunları gündeme taşıyarak yayın organımız aracılığıyla kamuoyuna ve ilgili devlet yetkililerine taşıdık.

Organ nakli merkezlerinin sorun ve problemlerini gidermek için konusunda yetkili kurumlara sorunları taşıdık ve bu mücadelenin tamamını BÖHAK çatısı altında yaptık ve halen bu çalışmalarımızı BÖHAK çatısı altında ilk günkü şevk ve heyecanla yapmaktayız.
Gücümüz ve sağlığımız el verdiğince yapmaya devam ediyoruz ve edeceğiz.

 

Sizlere Bursa'dan seslendiğim bundan sonraki yaşantımı ve BÖHAK la ilgili çalışmalarımı ve mücadelelerimi ikamet etmeye başladığım bu ilde aynı şevk ve heyecanla BÖHAK yönetimi ile birlikte devam ettireceğim. Sağlığım el verdiğince bu misyonum devam edecek.
Yeni ikametgahım  Bursa'dan ruhum sizlerle ve BÖHAK' la olacaktır.
Tüm sevenlerime Bir Yudum Gazetesi aracılığıyla sağlık ve esenlikler dilerim.          


Sağlık ve Sevgiyle Kalın...2344 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Özel Hastanelerde SGK farkı - 05/02/2016
Bizler özel sağlık kuruluşları anlaşması olmadan önce keşmekeş Kamu ve Üniversite Hastanelerinde ücret ödemeden sağlık sorunlarımızı gidermeye çalışıyorduk. Ancak hayatımıza Özel Hastaneler girdi.
Hasta gözüyle diyaliz hekimi - 16/01/2016
Diyaliz hekimlerini anlatmaya fikrimce sayfalar yetmez.