Kemal Narçın
Özel Hastanelerde SGK farkı
05/02/2016
Sevgili bir yudum sağlık gazatesi okuyucuları bana ayrılan bu bölümümde benimde yaşamaya şahit olduğum belki binlerce hastanın yaşadığı ve yaşamakta olduğu SGK anlaşmalı olan bazı özel sağlık kuruluşlarında , sağlık sorunlarımızın giderilmesi için müracatlarımızda karşılaştığımız SGK farkı adı altında bizlere dayatılan uçuk rakamlarla karşılaştığımız, hepimizin malumudur ve bizlere dayatılan bu rakamların hiçbir standartı mevcut değildir.

Karşılaştığımız uçuk rakamlarla  işportaçı mantığı ile pazarlık yaptığımız da şahit olunmuştur.

Bizler özel sağlık kuruluşları anlaşması olmadan önce keşmekeş Kamu ve Üniversite Hastanelerinde ücret ödemeden sağlık sorunlarımızı gidermeye çalışıyorduk.
Ancak hayatımıza Özel Hastaneler girdi. 
İlk zamanlar uyuşturucuya alıştırır gibi Özel Sağlık Kuruluşlarına tedavi ücreti ödemeden gitmemiz konusunda alıştırdılar.
Ancak zaman içerisinde SGK ücret farkı adı altında standartı olmayan uçuk ücret farkları ile karşılaşmaya başladık.

Acil müracatlarda acil`den kaynaklanan sorunların giderilmesinde  yetkili kurumlarımızca fark alınmayacağı açıklanmıştı ancak Özel Sağlık Kuruluşları mesai saatleri dışında acil müracatlarda acil girişi yaptırmayıp, normal polikinik yaptırıp büyük bedeller talep etmektedirler. 
SGK yetkili kuruşları hele biz gibi süreğen hastalık yaşayan hastaların  maduriyetlerinin  giderilmesini, Özel Sağlık Kuruluşlarının  kesilen SGK farkı adı altındaki uçuk ücret farklarına  bir çözüm bulup  bir standart getirilmesi  ve bu konuda anlaşılır bir biçimde yönetmeliklerle bu durumu tespit etmesi bizlerin Özel Sağlık Kuruluşlarındaki maduriyetlerimizin kısmen giderilmesine inanmak istiyoruz.
Konumumuz  Böbrek Nakli ve Sağlığı olduğundan Özel Hastanelerde Böbrek Nakli olmuş  hastaların nakil sonrası dönemlerdeki periyodik takiplerindeki tetkik ve tedavilerinde de  bu SGK farkları talep edilmektedir. 

Kontrollerinin yapılması için müracat eden nakilli hastalar her ne kadar organ nakli aşamasında ücret alınmamakta ise de nakil sonrası dönemlerde yapılan tetkik ve tedaviler için bu uçuk SGK farkları ile karşıllaşmaktadırlar.
Bahsi geçen sorunları ve sıkıntıları bizlere yaşatmayan bazı özel sağlık kuruluşlarını ayrıca tenzil ederim. 

Ama ne yazık ki; 
Bu anlatmış olduğum sorunların hepsi gerçek, halen yaşanıyor ve yaşanmaktadır.
Bu anlatmış olduğum organ nakli yapan Üniversite Hastaneleri ve  Kamu Hastaneleri  anlatmış olduğum SGK farkı adı altında ücretleri almadığı ancak bu hastanelerin kapasitelerinin yetersiz olduklarından Özel Sağlık kuruluşlarına müracat etmek mecburiyetinde bırakılmaktayız.
Belirttiğim sorunları okuyan SGK yetkili ve Sağlık Bakanlığının sorunlarımızı gidereceğine inancımla…

Sağlıklı Günler Dilerim.


1340 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yeni Hayat - 06/05/2016
Diyaliz merkezlerinin yaşamakta olduğu ekonomik sorunları gündeme taşıyarak yayın organımız aracılığıyla kamuoyuna ve ilgili devlet yetkililerine taşıdık.
Hasta gözüyle diyaliz hekimi - 16/01/2016
Diyaliz hekimlerini anlatmaya fikrimce sayfalar yetmez.