Kemal Narçın
Hasta gözüyle diyaliz hekimi
16/01/2016

Sevgili Bir Yudum Sağlık okuyucuları yayın organımızın yeni sayısında ‘Hasta gözüyle diyaliz hekimi’ olmakla ilgili bilgi, birikim ve görüşlerimi aktarmak ve kutsal hekimlik görevlerinden biri olan diyaliz hekimliğini dilimin döndüğü kadar anlatmak istiyorum.

Diyaliz hekimlerini anlatmaya fikrimce sayfalar yetmez.
Uzun süreli diyaliz yaşantımda onlarca diyaliz hekimleriyle tanışma ve tanıma şerefine nail oldum.

Çoğunun ortak yanları vardır.
Diyaliz hastası ile  samimi ve içtenlik duygularla yaklaşımları, bilgi ve birikimlerini haftada en az üç kez ziyaret ettikleri diyaliz hastalarına, hastanın anlayacağı dilden bıkmadan, usanmadan ve hastayı suçlayıcı davranışlarda bulunmadan abi, abla şevkati ile defalarca anlatarak hastanın yaşam kalitesine katkıda bulunmak için anlatır; branşı ve  branşı dışındaki sağlık sorunlarına yardımcı olmaya gayret ettiklerine şahit oldum.

Diyaliz hekimi sanıldığı kadar basit bir branş olmadığı diyaliz merkezlerindeki onlarca diyaliz hastasının tüm sağlık sorunlarının ,laboratuar değerlerinin, diyalizdeki komplikasyonlarının neler olduğunu, her hastanın ayrı ayrı tetkik`ini  de değerlendirerek  poliklinik hizmeti vermektedirler.

Diyaliz hekimlerinin başarılı tedavi değerlendirmeleri ile hastayı hayata tutunmaya ve sağlıklı yaşam sürdürmelerine katkıda bulunduklarını unutmamalıyız.
Bizlere böbrek nakli oluncaya kadar, bizlere normal bir yaşam sağlamamız için ellerinden gelen tüm çabayı gösteriyorlar.
Böyle bir görev aşkıyla mesleğini icraa eden sevgili diyaliz hekimlerimize, diyaliz tedavisi gören sevgili arkadaşlara özellikle rica ediyorum, bu hekimlerimize saygıda kusur etmeyiniz.
Bundan emin olun ki sağlığınızda birinci derecede ilgilenen branş hekimlerinin başında geliyorlar.
Biz diyaliz hekimlerinin diyalizle yaşamlarını daha  iyi geçirebilmelerini, laboratuar değerlerini  kendilerini arzu ettiği düzeyde olmaları, genel sağlık sorunlarımızın iyi düzeylerde olduklarını görmeleri diyaliz hekimlerimizi daha mutlu olabiliceğini bilmelisiniz.

Diyaliz hekimleri hasta vizit ziyaretlerinde, vizit sürelerini, vizit ücretlerini görmez ve bilmezler ve dikkate almazlar.
Tek hedeflerinin o an diyaliz seansı gören hastayı nasıl mutlu edebileceklerinin hesabını yaparlar.

Şahsım ve tüm diyaliz hastaları adına kutsal görevlerini icra eden diyaliz hekimlerine şükranlarımızı sunarım.
SAĞLIKLI GÜNLER DİLEĞİMLE1186 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Yeni Hayat - 06/05/2016
Diyaliz merkezlerinin yaşamakta olduğu ekonomik sorunları gündeme taşıyarak yayın organımız aracılığıyla kamuoyuna ve ilgili devlet yetkililerine taşıdık.
Özel Hastanelerde SGK farkı - 05/02/2016
Bizler özel sağlık kuruluşları anlaşması olmadan önce keşmekeş Kamu ve Üniversite Hastanelerinde ücret ödemeden sağlık sorunlarımızı gidermeye çalışıyorduk. Ancak hayatımıza Özel Hastaneler girdi.