Sevginar Şentürk
sevginar2016@gmail.com
Seçeneklerinizi Bilmek Güçlendirir
18/03/2021

Böbrek yetmezliği teşhisi sonrası, hayatınızda değişiklikler yaşanabileceğini duymak stresli zamanlar yaşamanıza neden olabilir. Sadece fiziksel sağlığınızda değil, iş ve aile yaşantınız, hatta ilişkilerinizde de değişiklikler yaşanabilir.

 

İlk önlem olarak, doktorunuz veya diyaliz eğitim hemşireniz diyette bir değişiklik önerecektir. Diyetinizi dikkatlice yöneterek, kanınızda atık ürünlerin ve fazla sıvı birikimini en aza indirebilir ve böylelikle böbreklerinize yardımcı olabilirsiniz.

 

Tek başına diyetle hastalığınızın seviyesi korumak bir süre sonra yeterli olmayabilir. Böbrek yetmezliğinizin aşamasına bağlı olarak diyetiniz daha attırılabilir ya da farklı seçenekler yaşamınızı sürdürebilmemiz için önerilebilir. Son dönem böbrek yetmezliği teşhisi olan hastaların tedavisi için üç seçeneği vardır;

 

· Diyaliz

· Böbrek nakli

· Tedavi olmayı ret

 

Bir hasta tedavi seçeneğini seçmezse ölür. Çoğu hasta diyaliz tedavisini seçer ve böbrek nakli listesine girmeye çalışır. Yeni bir böbrek için böbrek nakli olmak herkes için bir seçenek olamayabilir. Bu nedenle, diyaliz hastanın tek seçeneği alabilir.

 

Diyaliz, kanın yapay yollarla temizlenmesi işlemidir. Diyaliz sırasında böbrek yetmezliği nedeniyle vücutta biriken atık ürünler ve fazla sıvı kandan uzaklaştırılır.

“Son dönem böbrek yetmezliğine yaklaşıyorum. Sürekli bir hastaneye ya da özel kliniğe gitmek istemiyorum. Evde diyaliz yapabilir miyim? "

Hangi diyaliz tedavisinin sizin için doğru olduğuna karar vermek çok zor olabilir. Ne kadar çok öğrenirseniz hayatınız için en iyi seçimi o kadar iyi yapabileceksiniz.

Son yıllarda klinikte diyaliz tedavisi ile birlikte evde diyaliz uygulamaları sizler için seçenek olarak sunulmaktadır. Evde diyaliz, bir diyaliz merkezine gitmek yerine evinizde diyaliz yapmanıza izin verir.

 

Evde diyaliz tedavileri;

· Periton diyalizi

· Ev hemodiyalizi

olarak seçiminize sunulacaktır.

 

Evde diyalizin en büyük faydaları;

• Tedavi uygulama zamanında esneklik

• Aile ile daha fazla zaman geçirme

• Çalışma veya okula devam edebilme

• Daha iyi kan basıncı ve anemi kontrolü

• Artan diyet esnekliği

• İlaç ihtiyacında azalma

• Daha az hastanede kalış

• Covid-19, Hepatit, HIV gibi bulaşıcı hastalıkların bulaş riskinde büyük oranda azalma

• Daha iyi yaşam kalitesi

• Liderlik rolü sürdüre bilme ve bağımsızlık

 650 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları