Sigara içenler hiç hesap yaptınız mı? Canınızı dişinize takarak kazandığınız paraların ne kadarını ömrünüzü azaltmak için harcadığınızı hiç oturup hesapladınız mı?

Sigara içenler hiç hesap yaptınız mı? Canınızı dişinize takarak kazandığınız paraların ne kadarını ömrünüzü azaltmak için harcadığınızı hiç oturup hesapladınız mı? “Ekmek parası” diyerek harcadığınız çabaların ne kadarının duman olup gittiğinin farkında mısınız?

Sigaradan değil, doğanın bize sunduğu temiz havadan şöyle derin bir nefes alıp hesap yapmaya başlayın bakalım. Nasıl bir sonuç alacağız görelim. Yılda kaç gün ‘sigara parası’ için çalıştığınızı biliyor musunuz? Parmak hesabıyla olmaz. Alın kağıdı kalemi elinize ve yazın. Sigara paketi ortalama 10 lira. Günde 1 paketten fazla içenler de var ama biz yine de iyimser yanından bakıp bunu günde 1 paket olarak hesaplayalım. Ayda 30 paket, yılda 365 paket. Yıl boyunca dumana harcadığınız para 3650 TL eder. Bu da ortalama 1500-2000 TL maaşı olan birinin neredeyse 2 aylık maaşını havaya savurduğu anlamına geliyor. Ömrünüzün kaçta kaçını sigarayla heba ettiğinizin hesabını artık siz ayrıca yaparsınız. Bu size kalmış.

Sigara içme, geleceğe yatırım yap

20 yaşındaki bir genç, günde bir paket içmek yerine bu parayı (aylık 300 TL) Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırsa 56 yaşına geldiği zaman bugünkü tabloyla (devlet katkısı dahil) 459 bin lira civarında parası birikmiş oluyor. Rakam şaşırtıcı değil mi? İnanılmaz geliyor ama gerçek.

Aileden sadece 1 kişinin sigarayı bırakmasıyla günde 9-10 TL tasarruf ederek,

- Ailece yaz tatili yapabilirsiniz.

- Evin yıllık elektrik, su ve doğalgaz faturalarını ödeyebilirsiniz.

- Beyaz eşyaları veya salon mobilyalarını yenileyebilirsiniz.

- Çocuğunuzun yıllık okul masraflarını karşılayabilirsiniz.

- Ailenizin giyim masraflarına harcayabilirsiniz.

- Son model bilgisayar veya büyük ekran televizyon sahibi olabilirsiniz. Yaklaşık 16 tane çeyrek altın alabilirsiniz.

Ev Alınırdı

Sigaraya harcadığınız aylık ve yıllık paralarla neler alınabileceğini gördünüz. Peki senelerdir içen biri bu paralarla neler alabilirdi? Hesaplamaya devam edelim: Eğer 20 yıldır sigara içiyorsanız ortalama 50-70 bin liranız duman oldu demektir. Evde sigara içen sayısı birden fazlaysa hesabı bir de böyle yapın. Rakam katlandı mı ikiye?

Bu parayla çok rahat ev-araba alabilirdiniz. Süre daha fazlaysa durum daha vahim.


Kalp Krizi

Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre her 6 dakikada 1 kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. İçinde yok yok! Sigara yapımında kullanılan kimyasallardan birini denemek için bile koklamak istemezsiniz. Ama temiz havaya muhtaç ciğerlerinize düşünmeden gönderebiliyorsunuz. Sigara içinde ojemizi sildiğimiz asetondan tutun, fare zehrine kadar 4000 tane kimyasal madde var. İçmeye değer mi?

 

 

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   265 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın