İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan ve nakil ekibi; böbrek naklinde 200. vakaya imza atarak gurur verici bir başarı örneği yaşattı.

İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan ve nakil ekibi; böbrek naklinde 200. vakaya imza atarak gurur verici bir başarı örneği yaşattı.

Sırbistanlı Yasmina, kocasına böbreğine vermek istedi; ama kocası ile arasında uyum yoktu. Gürcistanlı genç Saba ise üvey babasına böbreğini vermek istedi. Onların arasında da böbrek uyumu yoktu. Gürcistan ve Sırbistanlı aileler Türkiye’ye gelerek çapraz nakil için İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi’ne başvurdular. İşlemler Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Alp Gürkan tarafından başarı ile gerçekleştirildi. Gerçekleşen ameliyatta 200. Vakaya imza atıldı.

Çapraz böbrek nakli ameliyatı, iki ülke vatandaşlarını Türkiye'de buluşturdu. Gürcistanlı Saba, üvey babası Musa Bey için böbreğini vermek istedi ama böbrekleri uyuşmadı. Onlarda çapraz böbrek nakli yapmak istediler. Yasmina eşi için böbreğini vermek istedi ama uyum yoktu. Onlarda çapraz böbrek nakli yapmak istediler ve Türkiye'ye geldiler.

Sırbistan'dan ve Gürcistan'dan gelen aileler, çapraz böbrek nakli için İstanbul'da buluştu. Sırbistanlı Emil ve eşi böbrek nakli için ülkesinde bir yardım kampanyası başlattı ve kampanya ile gerekli parayı topladı. Sırbistanlı Yasmina, Musa Bey'e böbreğini verirken, Gürcistanlı Saba da böbreğini Emil'e bağışladı. Gürcistanlı genç, Türk olan üvey babasına böbreğini bağışladı.

Türkiye’de ilk olarak çapraz nakili biz uyguladık

Genel Cerrahi Uzmanı ve Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alp Gürkan, “Çapraz böbrek nakli canlı vericileri olup da kan grubu veya doku uyumsuzluğu nedeniyle nakil olamayan aileler için çok iyi bir alternatif. Türkiye’de bu yöntemi ilk ben uyguladım ve ülkemizde en çok uygulayanlardan biriyim. Bu nedenle birçok hasta merkezimize bu yöntemle nakil olmak için müracaat ediyorlar. Biz de bu adayları bir havuzda topluyoruz. Havuzumuz geniş olduğu için eşleşme yapmak kolay oluyor. Hatta zaman zaman başka merkezlerle işbirliği yapıyoruz. Bu seferde Gürcistan’dan ve Sırbistan’dan gelen aileleri çaprazladık. Bu ülkemizde yurt dışından gelen 2 ailenin çapraz nakil yapıldığı ilk çift. Daha önce yurt dışından gelip de Türk vatandaşı olanlarla çapraz yapılmıştı ama ilk defa 2 yurt dışı hastası ülkemizde buluşup çapraz nakil olma şansını yakaladılar. Nakiller çok başarılı geçti. Bu nedenle her 2 aile de çok mutlu ve ekip olarak biz de bir ilki daha başarmanın ve 200. Vakamızı başarı ile taburcu etmenin gururu içindeyiz” açıklamasında bulundu.

 

 276 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın