Bu hastaların çoğu malulen emekli olup 1500 ile 2000 TL maaş almakta hayati risk altında olan bu hastaların rutin muayenelerinde her gidişte bu ücretleri karşılamaları mümkün değildir

BÖHAK Genel Başkanı A. Vahap Acar;
Son zamanlarda
organ nakli yapan merkezleri organ nakli yaptıkları hastalardan 250 tl ile 1500 tl arasında muayene ücreti talep etmektedirler.

Bu hastaların çoğu malulen emekli olup 1500 ile 2000 TL maaş almakta hayati risk altında olan bu hastaların rutin muayenelerinde her gidişte bu ücretleri karşılamaları mümkün değildir.

Halbuki Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu SUT Kanunları;
Sağlık Uygulama Tebliği (SUT)'nin "1.9.3 İlave Üret Alınmayacak Sağlık Hizmetleri" başlıklı maddesinin 12 nci fıkrasında "Aşağıda belirtilen sağlık hizmetleri için hiçbir ilave ücret alınamaz" denilerek
e) bendinde "Organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin sağlık hizmetleri"
sayılmıştır.
Bu hüküm ile sağlık hizmet ve sunucuları tarafından organ, doku ve kök hücre nakillerine ilişkin verilen sağlık hizmetleri için herhangi bir süre kısıtlaması olmaksızın ilave ücret alınamayacağı açıkça belirtilmiştir.

Buna rağmen ücret alınmaması gerekirken bu ücretler talep edilmektedir.
Organ nakli yönetmeliğine göre de; Hasta hangi hastanede nakil olmuşsa o hastane organını taşıdığı sürece ücret almaksızın hastayı takip etme zorunluluğu vardır.
Ciddi sağlık ve ekonomik sorunlar yaşayan hastaların, Bu ücreti ödemesi ekonomik olarak mümkün değildir.

Böbrek nakilli bu hastalarımız yaşadıkları müddetçe düzenli olarak muayene ve kontrol edilmek zorundadır.

Aksi takdirde hastalar böbreğini kaybetme ve ölüm riski ile karşı karşıya kalmaktadır.
Sorun Sosyal Güvenlik Kurumu ile Organ Nakli yapan Hastaneler arasında çözülmelidir

Bu sorunun Sosyal Güvenlik Kurumu ile Organ Nakli yapan hastaneler arasında hastalara yansımadan çözülmesini talep ediyoruz. Aksi takdirde ciddi sonuçları olacaktır.

561 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın