Almanya’da yürürlükte olan yasaya göre ancak bağışta bulunanların organları alınıp ihtiyaç sahibi hastalara nakledilebiliyor. Ülkede yeteri kadar bağışçı çıkmadığı için de yılda binden fazla hasta organ yetersizliğinden yaşamını kaybediyor.

Almanya’da organ nakli bekleyenlere müjde!

Almanya’da yürürlükte olan yasaya göre ancak bağışta bulunanların organları alınıp ihtiyaç sahibi hastalara nakledilebiliyor. Ülkede yeteri kadar bağışçı çıkmadığı için de yılda binden fazla hasta organ yetersizliğinden yaşamını kaybediyor. Federal Sağlık Bakanlığı, organ bağışı bekleyen hastaları ve yakınlarını sevindirecek tasarıyı tamamladı.

BAKANLIK, ihtiyaç duyulan organ naklini yapabilmek için aksi görüş belirtilmediği sürece herkesi otomatik bağışçı kabul eden hükmü tasarıya koydu. Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn ile SPD Sağlık Politikaları Sözcüsü Karl Lauterbach’ın ortak hazırladıkları tasarı, pazartesi günü Berlin’de düzenlenecek basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtılacak.
Tasarının yasalaşıp yürürlüğe girmesi halinde beyin ölümü gerçekleşen herkesin organları alınabilecek ve ihtiyaç sahibi hastalara nakil yapılabilecek. Bu durama itiraz etmenin yolları da kapanacak. Tasarıya göre sadece sağlığında “Organ bağışı yapmak istemiyorum” diye beyanda bulananların organlarının alınamayacağı belirtiliyor.

 328 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın